Zapytaj Candy
Wróć do bloga

Białe wina musujące: wybór i przechowywanie

Białe wina musujące do posiłków: jak je serwować i dobierać

Nadejście lata łechcze podniebienie i zwiększa chęć na lekkie i świeże smaki. Sprzyjający czas zachęca do spożywania posiłków na świeżym powietrzu: na tarasie lub w ogrodzie, w towarzystwie przyjaciół, bądź całej rodziny.

Dzięki warzywom i produktom oferowanym przez wiosnę można podać do stołu smaczne i delikatne potrawy, idealne, aby się nimi delektować wraz z kieliszkiem dobrego wina, które podkreśli ich smak: nadszedł czas, aby przyjrzeć się najlepszym białym winom musującym.

Do jakich potraw podawać białe wino musujące

Białe wino musujące bezspornie jest królem aperitifów i przystawek, jednak błędem byłoby sądzić, że nie nadaje się, aby towarzyszyć całemu posiłkowi.

Doskonale dopasowuje się do przekąsek, typu tartinki, wytrawne ptysie, voulevant, pasztety i koktajle z krewetek, a także do ostryg i surowych ryb. W istocie, jeśli to prawda, że białe wina musujące podkreślają, tzw. finger food i przystawki z owoców morza, idealnie pasują również do miękkich i niesezonowanych serów oraz miękkich wędlin, np. mortadeli, czy gotowanej szynki. Jednakże odradza się ich podawanie wraz z serami ziołowymi, np. gorgonzolą lub mocno przyprawionymi wędlinami o silnym smaku, np. ze speckiem.

Białe wina musujące to również idealne towarzystwo dla pierwszych dań, np. risotta, zapiekanek i makaronu na bazie cukinii, dyni, kalafiorów, szpinaku, warzyw liściastych oraz wszystkich warzyw o delikatnie gorzkim posmaku, np. radicchio, czy szparagów. W drugich daniach są idealne z mięsem z kurczaka i indyka, jednak najlepiej smakują z rybą i owocami morza, w tym z różnymi rodzajami carpaccio.

Często popełniany błąd związany z białymi winami, wytrawnymi i musującymi, to popijanie ich do słodkości, gdzie zdecydowanie bardziej pasowałyby wina likierowe, muscaty lub czerwone słodkie wina.

Najlepsze rodzaje win musujących do posiłku i sposoby ich serwowania

Wśród najlepszych i wyrafinowanych białych win musujących znajdziemy kilka włoskich doskonałości, w tym:

• Prosecco (Wenecja Euganejska);

• Verduzzo (Wenecja Euganejska);

• Müller-Thurgau (Trydent);

• Muskat (Piemont);

• Zibibbo (Sycylia);

• Blanc de Morgex (Dolina Aosty).

Białe wina musujące należy podawać w temperaturze od 6 do 8 stopni i kategorycznie zaleca się ich picie w formie „absolutnej”, tj. nie dodając soków owocowych, czy syropów, aby nie zmienić ich smaku. Idealny kieliszek do podawania musujących win to klasyczny podłużny kieliszek flûte, które najlepiej zachowuje zapach i bąbelki.

Przechowywanie białego musującego wina Najlepszy sposób przechowywania białego musującego wina, można streścić w kilku prostych zasadach:

• umieść butelkę poziomo, aby wino stykało się z korkiem, dzięki czemu się on nie zeschnie, pamiętając jednak, aby umieścić ją w lekko pionowym ustawieniu jeden dzień przed otwarciem;

• upewnij się, że butelki umieszczone są na podporze, która pochłania drgania;

• trzymaj butelki z dala od źródeł bezpośredniego światła, chroniąc je przed intensywnymi zapachami i utrzymując stałą temperaturę między 12 a 14 stopni;

• jeśli białe wino musujące przechowywane jest w winiarce z innymi rodzajami alkoholu, należy je umieścić na najniższym szczeblu, gdzie temperatura jest niższa.

Wybierz rozwiązanie dostosowane do przestrzeni dostępnej w Twoim domu, aby w jak najlepszy sposób przechowywać wino i cieszyć się jego smakiem z rodziną lub przyjaciółmi! Candy oferuje Ci inteligentne produkty, dostosowane do Twoich potrzeb.

Możesz wybrać spośród winiarek Candy DiVino, które w wersji standardowej mieszczą 41 butelek, mała chłodziarka mieści 21, a duża 72. Każda z nich z pewnością będzie wartością dodaną do wystroju Twojego domu!

04/06/19
Kategorie: