Zapytaj Candy
Wróć do bloga

Etykieta energetyczna: co to jest i jak ją -czytamy

Etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna (Energy Label) jest dokumentem informacyjnym, który ilustruje zużycie energii danego urządzenia gospodarstwa domowego, aby umożliwić tym samym konsumentowi odpowiednią ocenę modelujaki planuje kupić. . Etykieta energetyczna jest obecnie wymagana przez prawo we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Przedstawienie niniejszych informacji jest konieczne w przypadku większości urządzeń gospodarstwa domowego zasilanych prądem (piekarniki, pralki, lodówki, zmywarki, telewizory itp.) i muszą być one obowiązkowo widoczne i dostępne , nawet w przypadku sprzętu zakupionego online.
Przyjrzyjmy się dokładnie, jakie informacje zawierają etykiety energetyczne oraz jak je należy poprawnie interpretować.

Etykieta energetyczna: gdzie się znajduje i jak ją się odczytuje

Ustawodawstwo europejskie stanowi, że etykieta energetyczna ma być wyraźnie widoczna na urządzeniu gospodarstwa domowego. Na Energy Label są podane następujące informacje:

• Marka producenta i model;

• Przynależność do danej klasy energetycznej;

• Zużycie prądu w kW (kilowat);

• Zużycie energii elektrycznej związane ze specyficznymi funkcjami urządzenia (np. wirowanie w przypadku pralek);

• Dalsze szczegółowe i specyficzne dane techniczne wyrażone w symbolach i piktogramach (ładowność, zużycie wody, emisja hałasu itp.)

Klasy energetyczne urządzeń gospodarstwa domowego

Obecne klasy energetyczne dzielą się na 7 poziomów, wyrażona literami od A do G, i zobrazowana na  etykietach poprzez użycie kolorów na strzałkach, gdzie kolor zielony oznacza maksymalną efektywność, natomiast kolor czerwony określa mniej zoptymalizowaną wydajność.

Klasy, które umożliwiają największą oszczędność to klasy A+++, A++ i A+, jednak, z przyczyn technicznych, nie wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego (takie, jak piekarniki) mogą osiągnąć klasę A+++.

W ramach klasy A+++ można znaleźć kolejną klasyfikację, która oznacza dalszą oszczędność energii danego urządzenia A+++ w stosunku do innych urządzeń gospodarstwa domowego tej samej klasy (na przykład A+++ -20%).

Unia Europejska określiła minimalne standardy efektywności energetycznej, którym muszą podlegać urządzenia, aby mogły być wprowadzone dosprzedaży:

• A dla pralek o ładowności większej niż 3 kg

• A+ dla lodówek i zamrażarek

• A dla zmywarek do naczyń Wybór najlepszego urządzenia AGD dla własnego domu, czy to zmywarki, czy też nowego okapu kuchennego, zostaje podjęty w wyniku starannej oceny Energy Label.

Wybierając najlepsze urządzenia AGD dla własnego domu, warto zapoznać się z Etykietą energetyczną aby mieć pewność, że  zaopatrujemy się  się w urządzenie najnowszej generacji i o wysokiej efektywności energetycznej, dzięki czemu znacząco obniżyć możemy  rachunki za prąd i wodę.

Candy prezentuje szeroką gamę wysoko energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego, gwarantujących  maksymalną  wydajność, jak również ograniczenie wydatków: odkryj naszą pełną ofertę.

03/07/18
Kategorie: