Zapytaj Candy
Wróć do bloga

Idealna włoska uczta bożonarodzeniowa: 4 tradycyjne dania

Idealna włoska uczta bożonarodzeniowa: 4 tradycyjne dania

Boże Narodzenie znów nadchodzi i oznacza to tylko jedno: czas na pracę w kuchni i przygotowywanie niezliczonych obiadów i kolacji na ten magiczny okres roku! My, Włosi, jesteśmy prawdziwymi specjalistami, jeśli chodzi o organizację pysznych przyjęć, które zachwycają gości niepowtarzalną atmosferą radości i świętowania. Firma Candy zdecydowała się zatem przedstawić cztery wspaniałe klasyczne dania bożonarodzeniowej kuchni spośród wielu tradycyjnych potraw włoskich. Odkryj je!

Na przystawkę....

 

Pasztet z gęsiej wątróbki

Pyszna przystawka oryginalnie pochodząca z Toskanii. Wymaga tylko kilku składników i zaostrzy podniebienia Twoich gości przed daniami głównymi. Wystarczy wziąć złotobrązowe, chrupiące, opieczone crostini i posmarować je pasztetem z gęsiej wątróbki, aby uzyskać pyszną przystawkę, która jest łatwa i szybka do przygotowania.

 

Na pierwsze danie...

 

Tortellini w bulionie

Jakie byłoby Boże Narodzenie bez tortellini w bulionie? Danie pochodzące z regionu Emilia-Romania, z biegiem lat stało się 25 grudnia podstawowym elementem włoskich stołów. Niezależnie od tego, czy specjalność ta została przygotowana w domu czy kupiona w ulubionych delikatesach zawsze wykonana jest z makaronu jajecznego z mieszanym nadzieniem z mięsa i parmezanu i najlepiej smakuje w ciepłym, pachnącym wywarze mięsnym. Jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie świątecznego obiadu lub kolacji...

Aby uzyskać lepszy i szybszy rezultat, ugotuj włoskie tortellini na naszej płycie indukcyjnej.

 

Na drugie danie...

 

Nadziewany kapłon

Jeśli chodzi o dania główne na Boże Narodzenie, masz naprawdę szeroki wybór, ale firma Candy szczególnie poleca nadziewanego kapłona. To eleganckie, spektakularne danie natychmiast przywodzi na myśl obraz stołu przygotowanego na najbardziej wyjątkowe święto roku. Może być on nawet przygotowany dzień wcześniej, a w dzień Bożego Narodzenia możesz go po prostu upiec, a czas poświęcić ludziom, których kochasz najbardziej! Powolne, długotrwałe gotowanie jest niezbędne, aby mięso stało się miękkie. Oczywiście ważny jest również wybór nadzienia. Polecamy mieszankę suszonej szynki, mielonej wieprzowiny i cielęciny, parmezanu i orzechów włoskich!

Przed pierwszym włączeniem piekarnika zapytaj o prawidłową temperaturę i czas przygotowania nadziewanego kapłona, którego smaku nigdy nie zapomnisz!

 

Na deser...

Panettone z kremem

A na koniec oczywiście deser! Klasyczne menu świąteczne to niewątpliwie panettone z kremem, które jest łatwe i szybkie do wykonania. Po prostu pokrój panettone na kawałki i wypełnij każdy kawałek ulubionym kremem, od klasycznego kremu angielskiego do kremu czekoladowego. Polecamy zastosowanie kremu z ricotty, mascarpone, wiśni i pistacji!

 

Chcesz spróbować więcej dań kuchni włoskiej na na Boże Narodzenie? Odkryj więcej smacznych przepisów w naszej aplikacji Simply-Fi!

10/12/19
Kategorie: