Zapytaj Candy
Wróć do bloga

Piekarnik z ogrzewaniem statycznym czy z termoobiegiem? Jaka jest najlepsza metoda gotowania?

PIEKARNIK

To pytanie dręczy wszystkich: zarówno początkujących jak i najbardziej doświadczonych kucharzy, którzy muszą zmagać się z nowym przepisem. Nie znamy odpowiedzi. Nie mniej jednak, możemy nauczyć Cię rozróżniać dwa rodzaje pieczenia, jedno po drugim, abyś mógł wybrać to, co najlepsze dla Ciebie. Ważną kwestią jest, aby piekarnik, który zdecydujemy się kupić nadawał się do obu sposobów pieczenia.

Zacznijmy od podstaw: Różnica między rodzajami grzania

Aby zagwarantować prawidłowe przygotowanie żywności, trzeba zrozumieć różnicę między piekarnikiem statycznym i z termoobiegiem. Piekarnik z termoobiegiem piecze w jednolity sposób, dzięki przepływowi powietrza i rozpraszaniu ciepła, podczas gdy piekarnik statyczny wydziela ciepło na boki lub pionowo. Niezależnie od preferencji pieczenia, trzeba wiedzieć, że różnica temperatur pomiędzy tymi dwiema metodami to około 20 °C, tj. 180 °C w piekarniku statycznym to 160 °C w piekarniku z termoobiegiem.

Jaki wpływ na potrawy ma tryb pieczenia?

Piekarnik z termoobiegiem zapewnia szybsze i bardziej jednorodne pieczenie, zachowując zapach i większą wilgotność. Piekarnik statyczny natomiast, piecze wolniej i bardziej delikatne potrawy. Jest idealny do uzyskania dobrze upieczonych i suchych w środku potraw.

Kiedy należy korzystać z termoobiegu w piekarniku?

Ten typ pieczenia może być bardzo przydatny, gdy musimy przyrządzić więcej potraw jednocześnie, ponieważ ciepło rozkłada się równomiernie w każdym punkcie wewnątrz piekarnika. Dzięki temu można korzystać z obu półek, na przykład umieszczając pieczeń na górze a na dole ziemniaki lub lasagnię, czy też warzywa, ryby i dodatki. Będzie to zwykle preferowana metoda pieczenia dla pokarmów z przypieczonym wierzchem: ryb, białego mięsa, czerwonego mięsa, warzyw, pieczonego makaronu, ale także słodkich potraw z miękkim wnętrzem.

Kiedy używać piekarnika statycznego?

Korzystanie z piekarnika statycznego jest odpowiednie dla wszystkich potraw, które wymagają łagodnego pieczenia i które powinny być suche wewnątrz oraz takich, które „rosną”.

16/04/15
Kategorie: