Zapytaj Candy
Wróć do bloga

Sezonowe owoce i warzywa: zakupy w marcu

Sezonowe owoce i warzywa: zakupy w marcu

Zdrowe pożywienie, najlepiej lokalne i przede wszystkim, zgodne z sezonowością jest dobre dla Ciebie i dla środowiska. Dietetycy i ekolodzy zgodnie radzą, aby kupować wyłącznie sezonowe owoce i warzywa od lokalnych producentów, dzięki czemu wspieramy gospodarkę własnego regionu i aby żywić się świeżym jedzeniem i przyjmować z niego wszystkie dobroczynne właściwości, co pomoże nam stawić czoła każdej porze roku. Zobaczmy zatem, jakie produkty królują w marcu, jak je przechowywać i co jeść na przedwiośniu.

Jakie owoce kupować w marcu

Marzec to miesiąc przejściowy, również dla natury: kontynuowane są zbiory typowo zimowe, ale jednocześnie pojawiają się nowalijki zwiastujące nowy sezon. Pierwsze pomagają zwalczyć sezonowe dolegliwości, które mogą pojawić się wraz z nagłymi zmianami temperatur, a drugie są bogate w witaminy, zwłaszcza C, i pomagają nam się oczyścić i ugasić pragnienie. Jeśli lubisz smak zimowych owoców, sugerujemy przygotowanie przetworów lub marmolad, idealnych do zdrowych śniadań i podwieczorków.

Na naszym stole pojawiają się cytrusy i owoce wiosenne, a w supermarketach znajdziemy:

● Grapefruity

● Limonki

● Cytryny

● Kiwi

● Mandarynki, późne odmiany

● Cytrony

● Jabłka

● Gruszki

● Suszone owoce

Pod koniec miesiąca, w zależności od temperatury, można będzie znaleźć pierwsze truskawki, które jednak są charakterystyczne dla późnej wiosny.

Sezonowe warzywa w marcu

Bogactwo i różnorodność to cechy charakterystyczne marcowego warzywniaka, w którym znajdziemy liczne nowości oraz produkty typowo zimowe. Nadal dostępne są koper włoski, kalafior, rzepa brokułowa - już niedługo - grzyby i dynia, jednak wkrótce pojawi się brukselka, szpinak, cykoria, solanka sodowa, sałata i szparagi, wyśmienite w wielu wiosennych przepisach. Trochę koloru? Rzodkiewki i buraki pojawiają się właśnie w marcu.

Przechowywanie warzyw i owoców w lodówce: co i jak?

Nie wystarczy kupić owoce i warzywa, żeby podać je na stół - trzeba też wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. Nie wszystkie produkty można przechowywać w lodówce, choć jest też specjalne miejsce dla tych warzyw, które lepiej trzymać w chłodzie. Warzywa i owoce zwane klimakterycznymi produkują etylen, więc nie tylko wcześniej dojrzewają, ale też przyspieszają dojrzewanie produktów, które znajdą się w pobliżu: jabłka, gruszki, brokuły, szpinak, kalafior i szparagi należy trzymać w lodówce, żeby ograniczyć tempo dojrzewania, a zatem móc dłużej je przechowywać. Najodpowiedniejszym miejscem jest szuflada w lodówce, w której utrzymywana jest nieco wyższa średnia temperatura w porównaniu z innymi strefami. Natomiast cytrusy można spokojnie trzymać w temperaturze pokojowej.

Wysoko wydajna lodówka z doskonałą kontrolą wilgotności polepsza i wydłuża czas przechowywania warzyw i owoców. Najnowsze modele z technologią no frost (częściową lub całkowitą) zostały stworzone, żeby zapobiec tworzeniu się szronu (zatem ze strefami nieco chłodniejszymi od innych) i powstawaniu przykrych zapachów, dzięki wydajnym systemom antybakteryjnym. Dzięki temu, kupowane przez Ciebie warzywa i owoce sezonowe pozostaną świeże przez wiele dni, zachowując smak i wartości odżywcze.

18/03/19
Kategorie: