Zapytaj Candy
Wróć do bloga

W jaki sposób czyścić lodówkę i zamrażarkę?

W jaki sposób czyścić lodówkę i zamrażarkę?

Nieodzowne w kuchni, lodówka i zamrażarka to najczęściej wykorzystywane urządzenia AGD. Utrzymanie ich w czystości i higienie to podstawa zdrowia i warunek ich poprawnej pracy i długiej eksploatacji.

Zacznijmy od powierzchni zewnętrznych: części metalowe mogą być czyszczone odtłuszczaczem, zaś w przypadku lodówek do zabudowy należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czyszczenia mebla, w którym lodówka jest zabudowana.

Jak często czyścić lodówkę i zamrażarkę?

Aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom, pleśni i nieprzyjemnym niespodziankom ważne jest, aby przeprowadzać pełne czyszczenie co najmniej dwa razy w roku i aby raz w miesiącu zadbać o higienę urządzenia. To samo dotyczy zamrażarki, którą należy regularnie rozmrażać.

Do dokładnego wyczyszczenia półek wystarczy trochę ciepłej wody z sodą oczyszczoną lub octem. Lepiej nie używać środków czyszczących, które mogą uwalniać szkodliwe substancje, ale jeżeli wolisz ich użyć, upewnij się, że nie są to środki ścierne i że nie tworzą piany, dzięki czemu ich spłukanie będzie łatwiejsze.

Okresowe czyszczenie lodówki:

Lodówkę należy całkowicie opróżnić, wyrzucić przeterminowaną lub zepsutą żywność i posortować produkty, które są w dobrym stanie, i schować je do torby termicznej, aby zapobiec zmianie temperatury w czasie czyszczenia lodówki.

Wyjąć wszystkie demontowalne części i wyciągnąć półki i akcesoria, tak aby uzyskać dostęp do wszystkich narożników. Umyć demontowalne części wodą i środkiem do mycia naczyń; umyć powierzchnie wewnętrzne wodą z octem (lub sodą oczyszczoną).

Do zebrania wody, która może spływać podczas mycia, na spodzie lodówki ułożyć ręcznik, który wchłonie wodę.

Zamontować wszystkie umyte i osuszone elementy. Szczególną uwagę zwrócić na uszczelki: umyć i osuszyć je dobrze, następnie nałożyć kilka kropel oleju i nasmarować, aby pozostały miękkie.

Okresowe czyszczenie zamrażarki:

Całkowicie opróżnić, pomagając sobie torbą termiczną, która pozwoli zachować odpowiednią temperaturę podczas czyszczenia; pozostawić drzwiczki otwarte przez kilka minut, tak aby ułatwić topnienie lodu.

Rozmrozić zamrażarkę usuwając największe bryły lodu specjalną plastikową skrobaczką. Nie używać narzędzi ostrych lub metalowych, które mogą spowodować uszkodzenie elementów zamrażarki.

Napełnić spryskiwacz mieszaniną wody i octu w równych proporcjach i spryskać ścianki wewnętrzne i stałe kosze zamrażarki, następnie przetrzeć gąbką, w razie potrzeby operację powtórzyć.

Dobrze wysuszyć boki zamrażarki; przed ponownym włożeniem zamrożonych produktów sprawdzić, czy temperatura w zamrażarce wynosi -18oC.

Użyteczne informacje.

Staraj się nie kłaść opakowań ani żywności tak, aby stykały się ze ściankami zamrażarki. Nie przeciążaj koszy i układaj produkty we właściwych przedziałach, aby zoptymalizować chłodzenie. Nie zostawiaj niezakrytej żywności na półkach i zawsze sortuj produkty według daty przydatności do spożycia, tak aby mieć kontrolę nad wszystkim i wykorzystywać żywność zanim się zepsuje.

Włóż do lodówki słoik z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej lub z wacikiem nasączonym octem – pomoże to w eliminacji nieprzyjemnych zapachów.

Ratunku, wakacje.

Przed wyjazdem na dłuższy urlop upewnij się, że w lodówce nie ma żywności, która mogłaby stanowić zagrożenie, sprawdź wszystkie daty przydatności do spożycia, wyrzuć puszki otwarte od dłuższego czasu i wyczyść lodówkę i zamrażarkę. Staraj się nie zostawiać mięsa, ryb i warzyw, nawet zamrożonych, tak aby ograniczyć szkody w przypadku nieoczekiwanego braku zasilania.

Aby zapewnić czystość lodówki i zamrażarki w domku letniskowym, który nie będzie użytkowany przez dłuższy czas, przed wyjazdem opróżnij lodówkę, wyczyść ją i pozostaw drzwiczki lodówki otwarte, tak aby zapobiec tworzeniu się pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

18/01/16
Kategorie: