Zapytaj Candy
Wróć do bloga

Wino Novello: właściwości, wytwarzanie i przechowywanie

Wino Novello: właściwości, wytwarzanie i przechowywanie

Wino Novello jest jedyne w swoim rodzaju i charakterystyka jego produkcji sprawia, że jest zupełnie inne niż pozostałe odmiany wina. Jego nazwa wywodzi się z francuskich określeń vin primeur i vin nouveau, które można byłoby przetłumaczyć jako „pierwsze wino” i „nowe wino”.  Często jest mylone z winami młodymi czy pochodzącymi z ostatniego winobrania, czyli z produktami, które nie zostały jeszcze poddane procesowi starzenia, dlatego należy wyjaśnić, że cechą wyróżniającą to wino jest fermentacja w wyniku maceracji węglowej.

Przyjrzyjmy się dokładniej, na czym polega ta technika.

W jaki sposób wytwarzane jest wino Novello

Maceracja węglowa wymaga przechowywania kiści winogron w całości, niezgniecionych, w zbiorniku wypełnionym dwutlenkiem węgla w temperaturze około 30°C. Do fermentacji winogron przyczynia się brak tlenu, który wywołuje w winogronach wewnątrzkomórkowy metabolizm anaerobowy prowadzący do przekształcenia cukrów i kwasu jabłkowego w alkohol, czego produktem ubocznym jest znaczna ilość glicerolu. Na skutek tego procesu skórka gron ulega osłabieniu i zostaje rozerwana pod ciężarem powstałej masy, a winogrona pękają. Maceracja winogron trwa kilka dni i w tym czasie alkohol wydobywa ze skórki aromaty i kolor. Po zakończeniu tego etapu to, co pozostało z winogron, zostaje wyciśnięte i poddane winifikacji z zastosowaniem tradycyjnych metod.

Aby wino można było nazwać winem Novello, musi:

  • pochodzić co najmniej w 40% z winogron sfermentowanych w procesie maceracji węglowej;
  • zawierać co najmniej 11% alkoholu;
  • zostać poddane procesowi maceracji przez co najmniej 10 dni;
  • posiadać całkowitą resztkową zawartość cukrów poniżej 10 gramów na litr.

Degustacja, dobieranie do potraw i przechowywanie

Wino Novello wyróżnia intensywnie czerwony kolor z fioletowymi odcieniami. Lekko musujące, owocowe i świeże w smaku, najlepiej pasuje do potraw na bazie typowych jesiennych produktów, zwłaszcza kasztanów. Kieliszek wina Novello w towarzystwie pieczonych kasztanów, naleśników z mąki kasztanowej, ciasta kasztanowego lub pierwszych i drugich dań z dodatkiem kasztanów zapewnia chwile intensywnych doznań smakowych.

Wino Novello uwalnia swoje doskonałe nuty aromatyczne w połączeniu z grzybami zarówno świeżymi, jak i suszonymi oraz z karczochami.
Wino Novello najlepiej spożyć w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia do sprzedaży, ponieważ specyficzna metoda jego wytwarzania sprawia, że nie zawiera taniny, czyli jednej z głównych substancji konserwujących wino, dlatego jego właściwości organoleptyczne są mało stabilne w miarę upływu czasu.
Aby jak najlepiej zachować pierwotne aromaty charakterystyczne dla wina Novello zaleca się jego przechowywanie w ciemnym miejscu i w stałej temperaturze 20°C.

Umieszczenie wina Novello w lodówce lub na stojaku na wino mogłoby spowodować pogorszenie jakości produktu i narazić go na gwałtowne skoki temperatury i wahania oświetlenia.

W razie braku odpowiedniego miejsca, na przykład piwnicy przystosowanej na domową piwniczkę na wino, użycie chłodziarki do wina będzie idealnym rozwiązaniem w celu jak najlepszego przechowywania nie tylko wina Novello, lecz również wszystkich ulubionych marek wina.

26/10/18
Kategorie: